Zajęcia prowadzą

Shidoin
Andrzej Auguściak

5 DAN Aikido Aikikai,
2 DAN Ju-jitsu,
1 DAN Aikibudo
,
1 DAN Judo.

Prezes CSA AGARU,
Założyciel klubu

129.jpg


Shidoin
Maksym Grzywiński

4 DAN Aikido Aikikai,
2 DAN Iaido ZNKR.

Wiceprezes CSA AGARU
Główny instruktor (Dojo-Cho)

49.jpg


Fukushidoin
Tadeusz Kołodziejski

4 DAN Aikido Aikikai


Fukushidoin
Artur Płuska

3 DAN Aikido Aikikai

Harmonogram treningów
Pn

18.30-20.00

Śr

18.30-20.00

Adres naszego dojo

Sala Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Częstochowskiej
42-201 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 71  (naprzeciwko Stadionu CKS Budowlani)

Mistrzowie

Kissomaru UESHIBAKissomaru UESHIBA - syn twórcy aikido
(1921-1999) był trzecim synem Morihei Ueshiby, twórcy współczesnego aikido. W 1946 roku ukończył studia na Uniwersytecie Waseda. W 1948 roku został dyrektorem Centralnej Szkoły Aikido (tzw. Hombu Dojo). Od 1967 roku piastuje urząd Prezydenta największej organizacji aikido w świecie - Aikikai. Po śmierci ojca, w 1969 r., według zwyczaju japońskiego, przejął po nim sukcesję w ruchu aikido.  Za zasługi na polu szerzenia kultury został udekorowany przez rząd japoński tzw. "Medalem Błękitnej Wstęgi". K. Ueshiba w celu popularyzacji aikido często wyjeżdżał z Japonii prowadząc na całym świecie tzw. międzynarodowe staże aikido. Obecnie sukcesję po ojcu przejął Moriteru Ueshiba.



Koichi TOHEIKoichi TOHEI - 10 dan aikido
urodził się w 1920 r. w prefekturze Tochigi, znanej z dużych tradycji w sztukach walki. Jako dziecko był słaby i chorowity. Spędzał dużo czasu pod opieką lekarzy. Jego ojciec, wówczas czwarty dan w judo, doszedł do wniosku, że właśnie trening judo poprawi zdrowie syna. Regularne treningi Tohei rozpoczął w wieku 12 lat, zaś mając lat 15 otrzymał czarny pas. Rok poźniej zaczął uczęszczać do szkoły przygotowującej przyszłych studentów uniewersytetu Keio, gdzie nadal praktykował judo. Trenował z takim zapałem, że wkrótce po rozpoczęciu nauki zachorował na zapalenie opłucnej i musiał opuścić szkołę na rok. Choroba przykuła go do łóżka. Wtedy zaczął zastanawiać się nad swoimi warunkami fizycznymi. Doszedł do wniosku, że zarówno jego ciało, jak i duch są słabe i stale narażone na niebezpieczeństwo. Próbował wzmocnić się duchowo, poświęcał dużo czasu oddychaniu i praktyce zen. Jednak jego wysiłki nadal nie odnosiły skutku, na treningach judo nadal nie mógł pokonać silniejszego i cięższego przeciwnika. Pewnego dnia usłyszał o aikido i Ueshibie. Podczas jednego z pokazów doszło do konfrontacji Ueshiby z Koichi. Tohei (posiadał wtedy 6 dan judo), pamiętał tylko sposób w jaki chciał zaatakować swojego przeciwnika, chwilę później leżał na macie. Wywarło to na nim ogromne wrażenie i od tamtej pory zaczął (w wieku 19 lat) uprawiać aikido. W 1968 roku będąc głównym instruktorem Centralnego Dojo Aikido w Tokio otrzymuje 10 dan najwyższy stopień do uzyskania w tej sztuce walki. Tohei kładzie główny nacisk na rozwój siły "ki". Poświęca dużo czasu na techniki koncentracji i oddychania. We wrześniu 1971 założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Ki, gdzie naucza się zasad ki. Głównymi ośrodkami jego działalności są Japonia i USA. Ma wielu gorących zwolenników również w Europie.



Gozo SHIODAGozo SHIODA- 9 dan aikido
( 1915 - 1994). Od 1933 przez 8 lat uczył się aikido u O'Senseia Ueshiby. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych jego uczniów. W 1955 roku stworzył własną szkołę aikido tzw. Yoshinkan. G.Shioda był dyrektorem oraz głównym instruktorem organizacji Yoshinkan oraz instruktorem aikido w tokijskiej policji, Uniwersytecie Sophia, Meiji Gakuin oraz Takushoku. W 1984 został uhonorowany 10 danem przez International Martial Arts Federation oraz tytuł Meijin of Grand Master. Jest autorem kilku podręczników aikido, m.in. "Dynamic Aikido" i "How to Enjoy Aikido" oraz wielu filmów instruktażowych.



Morihiro SAITOMorihiro SAITO - 9 dan aikido
(ur. marzec 1928 - zm. maj 2002) W lipcu 1946 r. spotkał prof. Morihei Ueshibę i natychmiast został jego uczniem. Żył oraz pracował ciężko w dojo aikido nawet wtedy, gdy posiadał stałą pracę. Jak wielkie było jego poświęcenia w nauce aikido oraz przywiązanie do mistrza, świadczy fakt, że po swoim ślubie zamiast podróży poślubnej wybrał treningi u M.Ueshiby. W roku 1959 dzięki swoim lekcjom aikido został instruktorem w głównym dojo aikido w Tokio. W tym dojo przyciągał wielu nowych uczniów ze względu na swój charakter oraz entuzjazm do aikido. Po śmierci mistrza M.Ueshiby w 1969 roku został głównym instruktorem tzw. Ibaraki Dojo w Tokio. Razem ze swoją żoną opiekuje się świątnią aikido, poświęconą mistrzowi M.Ueshibie znajdującą się w pobliżu Ibaraki Dojo. M.Saito także regularnie prowadzi instruktaż w wielu uniwersytetach, np.: Kanagawa, Ibaraki, Iwate oraz w japońskiej szkole samoobrony. Dojo Ibaraki jest to dojo otwarte dla wszystkich przybyszów pragnących uprawiać aikido z zewnątrz Japonii. W 1985 r. M.Saito po raz drugi przyjechał do Europy i prowadził staże aikido w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Francji. Jest on autorem pięciu bardzo ciekawych podręczników pt. "Traditional Aikido" oraz wydawcą dużej ilości instruktażowych filmów video. M.Saito uchodzi za jednego z najwybitniejszych specjalistów w posługiwaniu się jo i bokenem.



Christian TISSIERChristian TISSIER - 8 dan aikido
urodził się w 1951 roku w Paryżu. W wieku 11 lat zaczął ćwiczyć aikido w klubie prowadzonym przez senseia Tavernier. Mając 18 lat pojechał na nauki do Japonii. Zamierzał spędzić tam 6 miesięcy, lecz w rzeczywistości został  7 lat. Równocześnie z aikido poznawał tajniki japońskiej szermierki ken jutsu, a od początku 1975 roku uprawiał kick boxing. Równolegle uczył się języka japońskiego. Z drugiej strony, zajmował się nauczaniem języka francuskiego w liceum francuskim i instytucie francusko-japońskim w Tokio. Wrócił do Francji w lipcu 1976 roku posiadając 4 dan. W 1980 roku otrzymał z Hombu Dojo stopień 5 dan Aikikai, a w styczniu 1985 roku 6 dan Aikikai. W kwietniu 1997 roku otrzymał z Hombu Dojo stopień 7 dan Aikikai. Tissier jest ogólnokrajowym dyrektorem technicznym francuskiej federacji aikido (FFAAA). Jest tym samym, koordynatorem do spraw wykonywania technik dla wszystkich instruktorów aikido w całej federacji francuskiej. Obecnie prowadzi regularne treningi w swoim dojo w Vincennes pod Paryżem. W samych Niemczech ma około 5000 uczniów, w Polsce kilkuset w kilku ośrodkach, m. in. w Warszawie, Kielcach i Krakowie. Praktycznie każdy weekend spędza prowadząc liczne staże we Francji, w całej Europie, a nawet w Afryce i Ameryce. W Polsce był już dwukrotnie - w 1991 i 1997 roku. W Polsce kilkakrotnie już można było oglądać jego prezentacje podczas transmitowanego za pośrednictwem stacji satelitarnej eurosport corocznego festiwalu sztuk walki w hali Bercy w Paryżu.



Steven SEAGALSteven SEAGAL - 7 dan aikido
urodzony w 1952 roku w Detroit już we wczesnym dzieciństwie nie dawał się poskramiać. Ojciec nauczyciel starał sie łagodnie ukierukowywać dziecięcą aktywność. Podczas wspólnej wyprawy na pokazowe walki, młodego Stevena zafascynowała tajemniczość i precyzja mistrzów demonstrujacych techniki. Mając 9 lat rozpoczyna regularne treningi. Upór i dążenie do perfekcji spowodowały, że wkrótce prześcignął swoich mistrzów. Zdecydował się wyjechać z kraju do ojczyzny powstania sztuk walki. Mając 17 lat wyjechał do Tokio. Dwa lata zajęło mu dogonienie swoich rówieśników. Rozpierała go energia, nocami włóczył się po zakazanych dzielnicach prowokując miejscowych zabijakow i wychodząc z pojedynków zwycięsko. Segal spędzil w Japonii 15 lat, po mistrzowsku opanował aikido, kendo, karate i judo, trenował kung-fu i tai-chi, w końcu założył w Tokio własną szkolę. I znów niepokój i żądza przygód pognały go dalej. Ten rozdział z życia Stevena Seagala przedstawia się niejasno, ponieważ sam zainteresowany konsekwentnie na ten temat milczy. Nie wiemy więc na pewno, czy był "łowcą głów" na usługach CIA, czy "tylko" agentem infiltrującym narkotykowe kartele. W dżunglach południowej Azji doskonalił swe umiejętności posługiwania się ciałem jak najgroźniejszą bronią, poznał niektóre tajniki tybetańskiej medycyny. Po powrocie do Stanów osiadł w Los Angeles, zakładając tam swoją pierwszą akademię sztuk walki. Miał wielu znamienitych uczniów-klientów ze świata filmu, m.in. Seana Connery, Chucka Norrisa i Jemesa Masona. Swojego pierwszego dana otrzymał w 1972 roku z rąk samego Koichi Tohei.