Historia Częstochowskiej Sekcji Aikido AGARU związana jest z osobą trenera Andrzeja Auguściaka, który ukończył w 1975 roku kierunek trenerski judo w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecne AWFiS) w Gdańsku - uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego i trenera II klasy państwowej judo (1 dan). W pierwszych latach swej pracy prowadził treningi w Sekcji Judo Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Częstochowskiej oraz w Klubie Sportowym RCKiW Myszków.
Na początku lat 80-tych wspólnie z dr Krzysztofem Kondratowiczem i innymi instruktorami z Krakowa, Poznania, Zielonej Góry oraz Kalisza organizował ruch ju-jitsu w Polsce, tworząc Krajową Radę Instruktorów Ju-jitsu. Posiadając 2 DAN ju-jitsu był członkiem Komisji Dan. W tym okresie (1983 r.) została utworzona Sekcja Ju-jitsu KU AZS Politechniki Częstochowskiej oraz organizowano cykl kursów samoobrony dla młodzieży częstochowskiej.
W 1988 roku A.Auguściak nawiązał współpracę z instruktorem judo oraz ju-jitsu z Tarnowa i rozpoczął treningi aikibudo. W 1990 roku przebywając na stażu we Francji prowadzonym przez sensei Alain Floquet zdał egzamin na 1 DAN Aikibudo (sztuki zawierającej techniki: Aikido Yoseikan, Tenshin Shoden Katori Shinto-Ryu i Daito Ryu Aikijutsu).
Swoją fascynację aikido rozszerzał uczestnicząc m.in. w letnich szkołach organizowanych przez Mariana Osińskiego ze Szczecina. W tym czasie zaczął prowadzić treningi aikido oraz nawiązał współpracę z Opolskim Stowarzyszeniem Aikido. W 1993 roku Sekcja Aikido KU AZS Politechniki Częstochowskiej została wpisana w rejestr klubów Polskiej Federacji Aikido (PFA) , organizacji zrzeszonej w Międzynarodowej Federacji Aikido (IAF) i uznanej przez Fundację Aikikai i Hombu Dojo w Tokio. Sensei Andrzej Auguściak w roku 1998 uzyskuje stopień 1 dan, w 2001 - 2 dan, w 2005 - 3 dan, w 2010 - 4 dan i 2017 - 5 dan.
W związku z intensywnym rozwojem sekcji, przy jednoczesnym charakterze organizacyjnym KU AZS Politechniki Częstochowskiej powstała potrzeba zorganizowania sekcji otwartej dla chętnych z poza środowiska akademickiego. W 1995 roku została zarejestrowana w PFA Częstochowska Sekcja Aikido AGARU, która liczy obecnie około 30 członków. Sekcja ćwiczy w sali Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Częstochowskiej przy ulicy Dąbrowskiego 71. Sala o powierzchni 100 m2 tatami posiada kameralny charakter, mimo to jest idealnym obiektem do profesjonalnego uprawiania sztuk walk (specjalna konstrukcja podłogi amortyzująca wstrząsy). Studenci Politechniki Częstochowskiej w ramach zajęć z wychowania fizycznego mogą ćwiczyć aikido.
Drugim nauczycielem w klubie jest Maksym Grzywiński. Swoją przygodę z japońskimi sztukami walki rozpoczął w wieku 14 lat od karate. Po roku rozpoczyna treningi ju-jitsu i judo u trenera Andrzeja Auguściaka. Startował w zawodach judo w Klubie Judo Centrum Myszków. Brał udział w krajowych i międzynarodowych seminariach z mistrzami ju-jitsu uzyskując stopień 2 kyu. W 1989 roku podejmuje treningi aikibudo u swojego nauczyciela Auguściaka. Bierze udział w letnich szkołach prowadzonych przez francuskich mistrzów oraz w Tarnowie uczestniczy w stażach Katori-Shinto-Ryu uzyskujac stopień 1 kyu w aikibudo.
Podobnie jak jego nauczyciel oraz wielu instruktorów z Polski przygodę z aikido rozpoczął od letniej szkoły w Szczecinie u Mariana Osińskiego. Dalsze nauki pobierał ćwicząc i jednocześnie asystując w prowadzeniu zajęć w sekcji KU AZS Politechniki Częstochowskiej oraz na stażach organizowanych w ramach Polskiej Federacji Aikido. W roku 1992 uzyskał uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej i od tego czasu jest drugim nauczycielem w klubie C.S.A. "AGARU". Od 1996 roku prowadzi zajęcia z dziećmi. Sensei Maksym Grzywiński 1 dan uzyskał w 1998, 2 dan w 2001, 3 dan w 2010 i 4 dan 2014 roku.